Codziennie Rumię przemierzają tysiące mieszkańców. Fasada obiektu z datą 1903, czyli Białego Dworku, informuje nas, że to już „wiekowy budynek”. Obecnie jest to jeden z tych Rumskich hoteli, które łatwo się zapamiętuje, a przed I wojną światową było to serce turystycznego życia w Luftkurort Sagorsch, jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w okolicy.

Historia

Biały Dworek został wzniesiony w 1903 roku przez Eduarda Claassena, właściciela majątku ziemskiego w Zagórzu. Był to jeden z elementów powstającego wówczas uzdrowiska Luftkurort Sagorsch. W budynku znajdowały się pokoje gościnne, restauracja, sala balowa i kaplica.

W latach 1914-1918 Biały Dworek był wykorzystywany przez wojsko niemieckie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budynek został przejęty przez państwo i stał się siedzibą Zarządu Głównego Związku Samopomocy Chłopskiej.

W latach 50. XX wieku w Białym Dworze uruchomiono hotel. W kolejnych latach budynek był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. W 1999 roku został wykupiony przez prywatnego inwestora i od tego czasu pełni funkcję hotelu i restauracji.

Gastronomia

Od początku istnienia Białego Dworku gastronomia odgrywała w nim ważną rolę. W restauracji serwowano dania kuchni niemieckiej i polskiej. W menu znajdowały się takie potrawy jak: żurek, schabowy, pierogi, gołąbki, a także dania z ryb i dziczyzny.

Po II wojnie światowej restauracja w Białym Dworze została upaństwowiona. W menu pojawiły się dania kuchni polskiej i międzynarodowej. W latach 70. i 80. XX wieku restauracja była popularnym miejscem spotkań mieszkańców Rumi i okolic.

W 1999 roku, po przejęciu budynku przez prywatnego inwestora, restauracja w Białym Dworze została gruntownie odnowiona. W menu pojawiły się nowe dania, a wystrój wnętrza został dostosowany do standardów XXI wieku.

Obecnie restauracja w Białym Dworku serwuje dania kuchni "Kaszubsko - Bawarskiej". W menu znajdują się takie potrawy jak: golonka, roladki drobiowe z boczkiem w szynce. kaszubska zupa musztardowa z lubczykiem oraz wiele innych.

Podsumowanie

Biały Dworek w Rumi to jeden z najstarszych i najbardziej znanych budynków w mieście. Przez ponad 100 lat był on miejscem spotkań mieszkańców Rumi i okolic, a także popularnym kurortem uzdrowiskowym. Gastronomia od zawsze odgrywała w tym miejscu ważną rolę. Obecnie restauracja w Białym Dworze jest popularnym miejscem na rodzinne obiady, spotkania towarzyskie i biznesowe.

Dodatkowe informacje

  • Budynek Biały Dworek został wpisany do rejestru zabytków.
  • W budynku znajduje się również sala bankietowa, która może pomieścić do 100 osób.
  • W Białym Dworku organizowane są również imprezy okolicznościowe, takie jak wesela, chrzciny i komunie.

Zapraszamy do odwiedzenia Białego Dworku w Rumi i skosztowania kuchni Bawarsko-Kaszubskiej w restauracji Rumiana.

Nowoczesna restauracja z menu, które zapiera dech w piersiach.

REZERWACJE

+(48) 531 606 006

Rezerwacje przyjmujemy całą dobę

Godziny Otwarcia

Poniedziałek - Piątek
13:00
21:00
Sobota
13:00
21:00
Niedziela
12:00
20:00
Zarezerwuj

Możesz także zadzwonić po nr 531 606 006 aby zarezerwować

ul. Jana III Sobieskiego 16, 84-230 Rumia